The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Answer:
<h3>The answer is 4.29 m/s²</h3>
Explanation:
The acceleration of an object given it's velocity and time taken acting on it can be found by using the formula

From the question
velocity = 30 m/s
time = 7 s
We have

We have the final answer as
<h3>4.29 m/s²</h3>
Hope this helps you
Answer:

Explanation:
given data
Radius of sphere 3.0 cm
charge Q = 2.0 m C
We know that maximum electric field is given as

electric field inside the sphere can be determine by using below relation



Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
Answer:
The movable piston
Explanation:
Work is said to be done when a distance is been covered by a force . In this case kinetic energy will be change by an equal amount into work done.
Pushing the piston with a known mass of (m) and an accelarating rate from rest of ( a) to cover a known distance of (d).The idea of work done is been achieved and can be mathematically represented by:
- Work done = Force x distance (d)
- Force = mass (m) x acceleration (a)