Answer:
Length of copper wire, l = 785 meters
Explanation:
Given that,
Resistance of the copper wire, R = 0.172 ohms
Area of cross section, 
Resistivity of copper, 
The resistance of a wire is given by :



l = 785 meters
So, the length of the copper wire is 785 meters. Hence, this is the required solution.
Answer: It will be take 2.6 hours
Explanation: Please see the attachments below
Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to thermal stress. Said stress is defined as the amount of deformation caused by the change in temperature, based on the parameters of the coefficient of thermal expansion of the material, Young's module and the Area or area of the area.

Where
A = Cross-sectional Area
Y = Young's modulus
= Coefficient of linear expansion for steel
= Temperature Raise
Our values are given as,




Replacing we have,


Therefore the size of the force developing inside the steel rod when its temperature is raised by 37K is 38526.1N