Answer: Sean is standing still, and Rhea is running toward Sean while kicking the ball
Explanation: Your welcome :)
Answer: t-trees?
i couldn't find anything on this topic but the only thing i could think of was trees, maybe if you go to a history website you can find a answer there :)
hope i helped a little :)
Explanation:
The given data is as follows.
Mass of the ornament (
) = 0.9 kg
Length of the wire (l) = 1.5 m
Mass of missile (
) = 0.4 kg
Initial speed of missile (
) = 12 m/s
r = 1.5 m
According to the law of conservation of momentum,

Putting the given values into the above formula as follows.


0 + 4.8 = 1.3v
v = 3.69 m/s
Now, the centrifugal force produced is calculated as follows.

= 
= 11.80 N
Hence, tension in the wire is calculated as follows.
T = 
= 
= 24.54 N
Thus, we can conclude that tension in the wire immediately after the collision is 24.54 N.
The surrounding air will become warm when water vapor condenses. The vapors when become water will give away latent heat they have, we know that latent heat is required for the object to change states, so, the latent heat the water vapor had when it became water vapor from water will be given out when it again becomes water.