Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°
Answer: deceleration of 
Explanation:
Given
Car is traveling at a speed of u=20 m/s
The diameter of the car is d=70 cm
It slows down to rest in 300 m
If the car rolls without slipping, then it must be experiencing pure rolling i.e. 
Using the equation of motion

Insert 

Write acceleration as 

So, the car must be experiencing the deceleration of
.
Answer:
Order of maximum transmission of the polarizer is A, C and B.
Solution:
As per the question:
For the first polarizer, the angle is quite insignificant:
(A)
:
The light intensity after passing through the first polarizer is
and this intensity does not depend on the angle of the polarizer.
Consider
with the vertical, the intensity is given by:

(B)
:
Suppose the second polarizer is
with the vertical.
Now, intensity through the second polarizer:


Now, if we consider the second polarizer to be
,

(C)
:
Now,
Intensity through the third polarizer, if it is
with the vertical:

