As the temperature changes and their masses are the same, heat lost by the balls is directly proportional to their specific heat values. The heat lost by the aluminum ball is higher implies aluminum has higher specific heat.
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
When light hits the boundary between two different materials, it can undergo both reflection and refraction.
Reflection is the change in the direction of the
wave that strikes the boundary between two materials.<span> It involves a change in the direction of waves when they clash with an obstacle.
Refraction involves the change in the direction of waves as they move from one medium to </span><span><span>another followed</span></span><span> by a change in speed and wavelength (this second medium should have different permitivity for the light to change its initial properties.)</span>
Flow rate = 220*0.355 l/m = 78.1 l/min = 1.3 l/s = 0.0013 m^3/s
Point 2:
A2= 8 cm^2 = 0.0008 m^2
V2 = Flow rate/A2 = 0.0013/0.0008 = 1.625 m/s
P1 = 152 kPa = 152000 Pa
Point 1:
A1 = 2 cm^2 = 0.0002 m^2
V1 = Flow rate/A1 = 0.0013/0.0002 = 6.5 m/s
P1 = ?
Height = 1.35 m
Applying Bernoulli principle;
P2+1/2*V2^2/density = P1+1/2*V1^2/density +density*gravitational acceleration*height
=>152000+0.5*1.625^2*1000=P1+0.5*6.5^2*1000+1000*9.81*1.35
=> 153320.31 = P1 + 34368.5
=> P1 = 1533210.31-34368.5 = 118951.81 Pa = 118.95 kPa
Answer:
R = 0.992 Ω
Explanation:
En esta pregunta, dada la información que contiene, debemos calcular la resistencia de la varilla de grafito.
Matemáticamente,
Resistencia = (resistividad * longitud) / Área De la pregunta;
Resistividad = 3,5 * 10 ^ -5 Ωm
longitud = 170 cm = 1,7 m
Área = 60 mm ^ 2 = 60/1000000 = 6 * 10 ^ -5 m ^ 2
Conectando estos valores a la ecuación anterior, tenemos;
Resistencia = (3.5 * 10 ^ -5 * 1.7) / (6 * 10 ^ -5) =
(3.5 * 1.7) / 6 = 0.992 Ω