Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

Answer:
conserved
Explanation:
During this process the energy is conserved
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.
Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m
Answer:
from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Explanation:
This can be explained on the basis of conservation of angular momentum.
This means the initial and the final angular velocity is conserved. Consider initial position (1)in the pike and final position in the be truck position. So there inertia's will also be different.
⇒

also,


since, 

therefore,

So, from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.