Answer:
I believe the correct answer would be A :)
Explanation:
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V
F=ma
For the first (10kg) cart,
12=10a
a=6/5 m/s^2 to the left
For the second (5kg) cart,
8=5a
a=8/5 m/s^2 to the left
Therefore, the lighter (5kg) cart experiences a greater acceleration.
= Heat released to cold reservoir
= Heat released to hot reservoir
= maximum amount of work
= temperature of cold reservoir
= temperature of hot reservoir
we know that

eq-1
maximum work is given as
=
- 
using eq-1
=
- 