To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s
Answer:
conserved
Explanation:
During this process the energy is conserved
Answer:
heat required in pan B is more than pan A
Explanation:
Heat required to raise the temperature of the substance is given by the formula

now we know that both pan contains same volume of water while the mass of pan is different
So here heat required to raise the temperature of water in Pan A is given as


Now similarly for other pan we have


So here by comparing the two equations we can say that heat required in pan B is more than pan A
Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.