Answer:
Explanation:
Given
mass flow rate=0.3 kg/s
diameter of pipe=5 cm
length of pipe=10 m
Inside temperature=22
Pipe surface =100
Temperature drop=30
specific heat of vapor(c)=2190 J/kg.k
heat supplied 
Heat due to convection =hA(100-30)




19,710=122.538 h

Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s
Answer:
Explanation:
The energy stored in the spring is used to throw the ball upwards . Let the height reached be h
stored energy of spring = 1/2 k y² , k is spring constant and y is compression created in the spring
stored energy of spring = potential energy of the ball
1/2 k y² = mgh , m is mass of the ball , h is height attained by ball
.5 k x .055² = .025 x 2.84
.0015125 k = .071
k = .071 / .0015125
= 46.9 N / m .
Answer:i=300 mA
Explanation:
Given
inductance(L)=40 mH
Resistor(R)=
Voltage(V)=15 V
Time constant(
)=

current 

Current as a function of time is given by

i= 299.95 mA
1) Yes
2) 
Explanation:
1)
To solve this part, we have to calculate the pressure at the depth of the batyscaphe, and compare it with the maximum pressure that it can withstand.
The pressure exerted by a column of fluid of height h is:

where
is the atmospheric pressure
is the fluid density
is the acceleration due to gravity
h is the height of the column of fluid
Here we have:
is the sea water density
h = 5440 m is the depth at which the bathyscaphe is located
Therefore, the pressure on it is

Since the maximum pressure it can withstand is 60 MPa, then yes, the bathyscaphe can withstand it.
2)
Here we want to find the force exerted on the bathyscaphe.
The relationship between force and pressure on a surface is:

where
p is hte pressure
F is the force
A is the area of the surface
Here we have:
is the pressure exerted
The bathyscaphe has a spherical surface of radius
r = 3 m
So its surface is:

Therefore, we can find the force exerted on it by re-arranging the previous equation:
