Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
Charge on can A is positive.
Charge on can C is negative.
Punctuation and capitalization are very useful things to pay attention to and this question would be a lot easier to understand if you had actually used both capitalization and punctuation. If I'm understanding the question, you have 3 metal can that are insulated from the environment and initially touching each other in a straight line. Then a negatively charged balloon is brought near, but not touching one of the cans in that line of cans. While the balloon is near, the middle can is removed. Then you want to know the charge on the can that was nearest the balloon and the charge on the can that was furthermost from the balloon.
As the balloon is brought near to can a, the negative charge on the balloon repels some of the electrons from can a (like charges repel). Some of those electrons will flow to can b and in turn flow to can c. Basically you'll have a charge gradient that's most positive on that part of the can that's closest to the balloon, and most negative on the part of the cans that's furthest from the balloon. You then remove can B which causes cans A and C to be electrically isolated from each other and prevents the flow of elections to equalize the charges on cans A and C when the balloon is removed. So you're left with a deficiency of electrons on can A, so can A will have a positive overall charge, and an excess of electrons on can C, so can C will have a negative overall charge.
Answer:
Speed of the this part is given as

Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate
Explanation:
As we know by the momentum conservation of the system
we will have

here we know that

the momentum of two parts are equal in magnitude but perpendicular to each other
so we will have


now from above equation we have



Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer:
To both observers, the land opposite them is moving to the right.
Explanation:
I have this class too. and there is also a quizlet with all the answers to the rest of the other questions. Trust me its right .
https://quizlet.com/261219090/oce-1001-chapter-2-flash-cards/