During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
Distance = speed * time, then time = distance / speed.
time = 50 / 0.4 = 125 s
Answer:
A) vertically upward
Explanation:
Since the tyre is rotating with uniform angular speed and moving with constant linear speed
So as soon as a small stone is stuck into the groove of the tyre the speed of the stone is same as that of the tyre
so now we can say that stone will start revolving with the tyre of the car at constant angular speed and moving with uniform speed also
so here just after that the tangential acceleration of the stone must be zero while radial acceleration must be towards the center of the tyre given as

so we will have direction of net acceleration is towards its center so correct answer will be
A) vertically upward
We need the frequency of the photon, it is v = c/ λ
Where c is 3 x 10^8 ms^-1 and λ
is the wave length
We also need the expression of
connecting frequency to energy of photon
which is E = hv where h is Planck’s
constant
Combining the two equations
will give us:
E = h x c/λ
Inserting the values, we will
have:
E = 6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8 /
0.126
E = 1.578 x 10^ -24 J