Answer:
We are given x= bt +ct²
So
A. bxt= m
Because m/s*s= m
So b= m/s and c= m/s²
B.
x= bt-ct²
So at x=0 t=0
x=0 t= 2
We have
bt = ct² so t = b/c at x= 0
So b-2ct= 0
B. To find velocity we use
dx / dt = b - 2 Ct
C. At rest wen V= 0
We have t= b/2c
D. To find acceleration we use
dv / dt = - 2C
Answer:
291.598 N-m
291.6 N-m
Explanation:
Let's first take a look at the free bodily diagrammatic representation.
The first diagram will aid us in answering question (a), so as the second diagram will facilitate effective understanding when solving for question (b).
Let's first determine our angle θ from the diagram
To find angle θ ; we have :
tan θ = 
tan θ = 
tan θ = 1.333
θ = tan⁻¹ (1.333)
θ = 53.13°
Now, to determine the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A.
We have:

where Force(F) = Force in the cord AC = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:




Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A = 291.598 N-m
b) From the second diagram, taking the moment at point B
,
we have:



where Force(F) = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:



Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point C = 291.6 N-m
Answer:
The Jovian planets formed beyond the Frostline while the terrestrial planets formed in the Frostline in the solar nebular
Explanation:
The Jovian planets are the large planets namely Saturn, Jupiter, Uranus, and Neptune. The terrestrial planets include the Earth, Mercury, Mars, and Venus. According to the nebular theory of solar system formation, the terrestrial planets were formed from silicates and metals. They also had high boiling points which made it possible for them to be located very close to the sun.
The Jovian planets formed beyond the Frostline. This is an area that can support the planets that were made up of icy elements. The large size of the Jovian planets is as a result of the fact that the icy elements were more in number than the metal components of the terrestrial planets.
If we assume also that the temperature of the air does not change, we can use Boyle's Law:
p₁V₁ = p₂V₂
Now, we know:
p₁ = 100kPa
V₂ = 100cm³ (the volume of the tyre)
V₁ = 120cm³ (becuse the air is contained inside the tyre AND the pump)
We can solve for p₂:
p₂ = (p₁V₁)/V₂
= (100×120)/100
= 120kPa
Therefore your answer is: 120kPa
The first law of thermodynamics says that the variation of internal energy of a system is given by:

where Q is the heat delivered by the system, while W is the work done on the system.
We must be careful with the signs here. The sign convention generally used is:
Q positive = Q absorbed by the system
Q negative = Q delivered by the system
W positive = W done on the system
W negative = W done by the system
So, in our problem, the heat is negative because it is releaed by the system:
Q=-1275 J
while the work is positive because it is performed by the surrounding on the system:
W=+855 J
So, the variation of internal energy of the system is