The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:
a) One
Explanation:
In a uniform circular motion there must be a force acting to keep it in the circular track. This force can either be centripetal or a centrifugal force.
According to the Newton's first law of motion a particle continues to be in state of rest or in uniform motion until acted upon by an external force.
Here the term uniform motion need to be understood which refers to the uniform velocity of the particle in accordance to the vector laws.
De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm
<span>Most objects tend to contain the same numbers of positive and negative charge because this is the most stable situation. In fact, if an object has an excess of positive charge, it tends to attract an equal number of negative charges to balance this effect and restore neutrality: the attracted negative charges combine with the excess of positive charges, leaving the object electrically neutral.</span>
Answer:
Explanation:
We shall apply Pascal's Law in fluid mechanics
According to it , pressure is transmitted in liquid from one point to another without any change .
25 cm diameter = 12.5 x 10⁻² m radius
Area = 3.14 x (12.5 x 10⁻²)²
= 490.625 x 10⁻⁴ m²
Pressure by vehicle
Force / area
13000 / 490.625 x 10⁻⁴
= 26.497 x 10⁴ Pa
5 cm diameter = 2.5 x 10⁻² radius
area = 3.14 x (2.5 x 10⁻²)²
= 19.625 x 10⁻⁴ m²
If we assume required force F on this area
Pressure = F / 19.625 x 10⁻⁴ Pa
According to Pascal Law
F / 19.625 x 10⁻⁴ = 26.497 x 10⁴
F = 19.625 x 26.497
= 520 N