Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Four electrons are placed at the corner of a square
So we will first find the electrostatic potential at the center of the square
So here it is given as

here
r = distance of corner of the square from it center



now the net potential is given as


now potential energy of alpha particle at this position

Now at the mid point of one of the side
Electrostatic potential is given as

here we know that



now potential is given as


now final potential energy is given as

Now work done in this process is given as



E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
Answer:
Frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Explanation:
We have given value of capacitance 
Potential difference across capacitor V = 12 volt
Current through capacitor 
Capacitive reactance will be equal to 
Capacitive reactance is equal to 




f = 5.20 kHz
So frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Answer:
h= 161.06 m
Explanation:
Given that
Speed of the sound ,C= 343 m/s
Total time ,t= 6.2 s
lets take the depth of the well = h
The time taken by stone before striking the water = t₁
we know that


The time taken by sound =t₂

The total time
t = t₁+ t₂


Now by solving the above equation we get
h= 161.06 m
Therefore the depth of the well will be 161.06 m.