Answer:
113.7
Explanation:
maximum distance (s) = 8.9 km
reference intensity (I0) = 1 x 10^{-12} W/m^{2}
power of a juvenile howler monkey (p) = 63 x 10^{-6} W
distance (r) = 210 m
intensity (I) = power/area
where we assume the area of a sphere due to the uniformity of the output in all directions
area = 4π
= 4π x
= 554,176.9 m^{2}
intensity (I) = 
therefore the desired ratio I/I0 =
= 113.7
We have that The ratio U1/U2 of their potential energies due to their interactions with Q is
From the question we are told that
Question 1
Charge q1 is distance r from a positive point charge Q.
Question 2
Charge q2=q1/3 is distance 2r from Q.
Charge q1 is distance s from the negative plate of a parallel-plate capacitor.
Charge q2=q1/3 is distance 2s from the negative plate.
Generally the equation for the potential energy is mathematically given as

Therefore
The Equations of U1 and U2 is
For U1

For U2

Since
U is a function of q and q2=q1/3
Therefore

For Question 2
For U1

Therefore

For more information on this visit
brainly.com/question/23379286?referrer=searchResults
Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
<span>The answer should be the vegitation. </span>