Answer:
<h3>The answer is 4.29 m/s²</h3>
Explanation:
The acceleration of an object given it's velocity and time taken acting on it can be found by using the formula

From the question
velocity = 30 m/s
time = 7 s
We have

We have the final answer as
<h3>4.29 m/s²</h3>
Hope this helps you
Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'


Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Newton's laws A force cannot act alone is the THIRD LAW!