Answer:
4.41 W
Explanation:
P = IV, V = IR
P = V² / R
Given that P = 0.0625 when V = 1.50:
0.0625 = (1.50)² / R
R = 36
So the resistor is 36Ω.
When the voltage is 12.6, the power consumption is:
P = (12.6)² / 36
P = 4.41
So the power consumption is 4.41 W.
Explanation:
Nucleus of every atom contains both protons and neutrons. Protons are positively charged species whereas neutrons are neutral species, that is, neutrons do not contain any charge.
And, when an electron cloud contains a negatively charged ion then it is able to participate in a chemical reaction as it needs to gain stability.
Therefore, we can conclude that the nucleus contains positively charged particles called protons and neutral particles called neutrons, which are bound together by the strong nuclear force. The electron cloud contains negatively charged particles, which participate in chemical reactions.
Answer:
q = 4.87 X 10^ -14 C
Explanation:
As d=0.350 mm
The ink drop will be accelerated by the electric field between the plates:
a = F/m
d = a(D0 / v)^2 / 2 ...... 1
a = qE/m ............... 2
Substituting 2 into 1:
d = (qE/m)(D0 / v)^2 / 2
q = 2mdv^2 / [E(D0)^2]
q = 2(1.00e-11 kg)(3.50e-4 m)(15.0 m/s)^2 / [(7.70e4 N/C)(2.05e-2 m)^2]
q = 4.87e-14 C
Answer:
(a) Angle of incidence for violet is more than the angle of incidence for red
(b) 2.4°
Explanation:
refractive index for violet , v = 1.66
refractive index for red, nR = 1.61
wavelength for violet, λv = 400 nm
wavelength for red, λR = 700 nm
Angle of refraction, r = 30°
(a) Let iv be the angle of incidence for violet.
Use Snell,s law
nv = Sin iv / Sin r
1.66 = Sin iv / Sin 30
Sin iv = 0.83
iv = 56°
Use Snell's law for red
nR = Sin iR / Sin r
where, iR be the angle of incidence for red
1.61 = Sin iR / Sin 30
Sin iR = 0.805
iR = 53.6°
So, the angle of incidence for violet is more than red.
(b) iv - iR = 56° - 53.6° = 2.4°
Time taken to complete one oscillation for a pendulum is Time Period, T = 0.5 s
Frequency of the pendulum oscillation = 1 / Time Period => f = 1 / T = 1 / 0.5
Frequency f = 2 Hz