Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C
Answer:
The acceleration is found as:
a = 1000 km/h²
Explanation:
Initial speed of the plane = 450 km/h
Final speed of the plane = 750 km/h
Time taken = 0.3 h
Acceleration can be defined as the change of speed of the object divided by the time taken to bring that change
Acceleration is given as:

where v(f) = 750 km/h , v(i) = 450 km/h , t = 0.3 h
Substitute the values in the equation of acceleration

This is the found result
To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion in relation to those of linear / tangential motion.
We will proceed to find the centripetal acceleration (From the ratio of the radius and angular velocity to the linear velocity) and the tangential acceleration to finally find the total acceleration of the body.
Our data is given as:
The angular speed
The angular acceleration
The distance
The relation between the linear velocity and angular velocity is

Where,
r = Radius
Angular velocity
At the same time we have that the centripetal acceleration is






Now the tangential acceleration is given as,

Here,
Angular acceleration
r = Radius


Finally using the properties of the vectors, we will have that the resulting component of the acceleration would be



Therefore the correct answer is C.
Answer:
(A) Total energy will be equal to 
(b) Energy density will be equal to 
Explanation:
We have given diameter of the plate d = 2 cm = 0.02 m
So area of the plate 
Distance between the plates d = 0.50 mm = 
Permitivity of free space 
Potential difference V =200 volt
Capacitance between the plate is equal to 
(a) Total energy stored in the capacitor is equal to


(b) Volume will be equal to
, here A is area and d is distance between plates

So energy density 
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.