20.3 divided by 3.0 will get u velocity and v times 3.0s
<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>
Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m
Answer:
speed of boat as

river speed is given as

Explanation:
When boat is moving down stream then in that case net resultant speed of the boat is given as
since the boat and river is in same direction so we will have

Now when boat moves upstream then in that case the net speed of the boat is opposite to the speed of the river
so here we have

as we know when boat is in downstream then in that case it covers 24 miles in 2 hours

also when it moves in upstream then it covers same distance in 3 hours of time



so we have speed of boat as

river speed is given as
