Answer:
C
Explanation:
Formula E=F/C also E=V/d
In this case use the second formula; E=V/d
Data given; E=4N/C d=8m
So v=E X d
V=4x8=32V
k.e=eV= 2X32=64eV
By wave particle duality.
Wavelength , λ = h / mv
where h = Planck's constant = 6.63 * 10⁻³⁴ Js, m = mass in kg, v = velocity in m/s.
m = 1kg, v = 4.5 m/s
λ = h / mv
λ = (6.63 * 10⁻³⁴) /(1*4.5)
λ ≈ 1.473 * 10⁻³⁴ m
Option D.
Answer: Increase in wave frequency
Explanation:
When we talk about acoustics we are dealing with sound waves, and one of their main components along with the velocity and wavelength is the <u>frequency.</u>
In this sense, the frequency of any wave refers to how fast (or slow) a wave oscillates. For example, in the especific case of sound waves when the oscillation is faster, the frequency is higher and the pitch gets higher as well.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution
Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct