#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
Answer:
The speed in the first point is: 4.98m/s
The acceleration is: 1.67m/s^2
The prior distance from the first point is: 7.42m
Explanation:
For part a and b:
We have a system with two equations and two variables.
We have these data:
X = distance = 60m
t = time = 6.0s
Sf = Final speed = 15m/s
And We need to find:
So = Inicial speed
a = aceleration
We are going to use these equation:


We are going to put our data:


With these equation, you can decide a method for solve. In this case, We are going to use an egualiazation method.



![[\sqrt{(15m/s)^2-(2*a*60m)}]^{2}=[15m/s-(a*6s)]^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Csqrt%7B%2815m%2Fs%29%5E2-%282%2Aa%2A60m%29%7D%5D%5E%7B2%7D%3D%5B15m%2Fs-%28a%2A6s%29%5D%5E%7B2%7D)








If we analyze the situation, we need to have an aceleretarion greater than cero. We are going to choose a = 1.67m/s^2
After, we are going to determine the speed in the first point:




For part c:
We are going to use:




The frequency of the radio wave is:

The wavelength of an electromagnetic wave is related to its frequency by the relationship

where c is the speed of light and f the frequency. Plugging numbers into the equation, we find

and this is the wavelength of the radio waves in the problem.
Answer:
V0=27.4 m/s; t=0.8 s
Explanation:
Final position y=37.0 m, time = 2.3 s; Initial position is set to be zero. We calculate the initial speed with the kinematics equation:
We solve for initial speed

Now, using the same expression we estimated time to first reach 18.5 m :
Second order equation with solutions
t1=0.8 s and t2=4.8 s
The first time corresponds to the first reach.
Answer:
B. Solar energy
Explanation:
The water cycle is driven primarily by the energy from the sun. This solar energy drives the cycle by evaporating water from the oceans, lakes, rivers, and even the soil. Other water moves from plants to the atmosphere through the process of transpiration.