Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
A bathroom scales works due to gravity. Under normal
conditions, a reading can be obtained when your body is pushing some force on
the scale. However in this case, since you and the scale are both moving
downwards, so your body is no longer pushing on the scale. Therefore the answer
is:
<span>The reading will drop to 0 instantly</span>
Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.
F=ma
f?
m=1300kg
a=1.07m\s squared
f=1300kg x 1.07=1391N
Answer:
Part a)

Part b)

Explanation:
Part a)
change in the energy due to decay of photon is given as

here we know that

now we have



Part b)
While electron return to its ground state it will emit a photon of energy 2/3rd of the total energy
so we have


now to find the wavelength we have


