Answer:
2649600 Joules
Explanation:
Efficiency = 40%
m = Mass of air = 92000 kg
v = Velocity of wind = 12 m/s
Kinetic energy is given by

The kinetic energy of the wind is 6624000 Joules
The wind turbine extracts 40% of the kinetic energy of the wind

The energy extracted by the turbine every second is 2649600 Joules
Answer:
2.286 ohm
Explanation:
R1 = 16 ohm
R2 = 8 ohm
R3 = 4 ohm
They all are connected in parallel combination
Let the equivalent resistance is R.
1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3
1/R = 1/16 + 1/8 + 1/4
1/R = (1 + 2 + 4) / 16
1/R = 7 / 16
R = 16/7 = 2.286 ohm
Answer:
P₁ = 2.3506 10⁵ Pa
Explanation:
For this exercise we use Bernoulli's equation and continuity, where point 1 is in the hose and point 2 in the nozzle
P₁ + ½ ρ v₁² + ρ g y₁ = P₂ + ½ ρ v₂² + ρ g y₂
A₁ v₁ = A₂ v₂
Let's look for the areas
r₁ = d₁ / 2 = 2.25 / 2 = 1,125 cm
r₂ = d₂ / 2 = 0.2 / 2 = 0.100 cm
A₁ = π r₁²
A₁ = π 1.125²
A₁ = 3,976 cm²
A₂ = π r₂²
A₂ = π 0.1²
A₂ = 0.0452 cm²
Now with the continuity equation we can look for the speed of water inside the hose
v₁ = v₂ A₂ / A₁
v₁ = 11.2 0.0452 / 3.976
v₁ = 0.1273 m / s
Now we can use Bernoulli's equation, pa pressure at the nozzle is the air pressure (P₂ = Patm) the hose must be on the floor so the height is zero (y₁ = 0)
P₁ + ½ ρ v₁² = Patm + ½ ρ v₂² + ρ g y₂
P₁ = Patm + ½ ρ (v₂² - v₁²) + ρ g y₂
Let's calculate
P₁ = 1.013 10⁵ + ½ 1000 (11.2² - 0.1273²) + 1000 9.8 7.25
P₁ = 1.013 10⁵ + 6.271 10⁴ + 7.105 10⁴
P₁ = 2.3506 10⁵ Pa
The pencil has a horizontal velocity of 1.2 m/s. To see how far it travels in the horizontal direction over the 0.4 seconds it is falling, use the relation x=vt, where x is the distance, v is the x-directed velocity, and t is time.
x=1.2m/s*0.4s = 0.48m