Answer:

The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Explanation:
In order to use the rule of thumb to find the speed of sound in meters per second, we need to use some conversion ratios. We know there is 1 mile per every 5 seconds after the lightning is seen. We also know that there are 5280ft in 1 mile and we also know that there are 0.3048m in 1ft. This is enough information to solve this problem. We set our conversion ratios like this:

notice how the ratios were written in such a way that the units got cancelled when calculating them. Notice that in one ratio the miles were on the numerator of the fraction while on the other they were on the denominator, which allows us to cancel them. The same happened with the feet.
The problem asks us to express the answer to one significant figure so the speed of sound rounds to 300m/s.
For the second part of the problem we need to use conversions again. This time we will write our ratios backwards and take into account that there are 1000m to 1 km, so we get:

This means that for every 3.11s there will be a distance of 1km from the place where the lightning stroke. Since this is a rule of thumb, we round to the nearest integer for the calculations to be made easily, so the rule goes like this:
The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
NOTE: The given question is incomplete.
<u>The complete question is given below.</u>
The human eye contains a molecule called 11-cis-retinal that changes conformation when struck with light of sufficient energy. The change in conformation triggers a series of events that results in an electrical signal being sent to the brain. The minimum energy required to change the conformation of 11-cis-retinal within the eye is about 164 kJ/mole. Calculate the longest wavelength visible to the human eye.
Solution:
Energy (E) = 164 kJ/mole
E = 164 kJ/mole = 164 kJ /6.023 x 10²³
= 2.72 x 10⁻²² kJ = 2.72 x 10⁻¹⁹J
Planck's constant = 6.6 x 10⁻³⁴ J s,
Speed of light = 3.00 x 10⁸ m/s
Let the required wavelength be λ.
Formula Used: E = hc / λ
or, λ = hc / E
or, λ = (6.6 x 10⁻³⁴ J s)× (3.00 x 10⁸ m/s) / (2.72 x 10⁻¹⁹J)
or, λ = 7.28 x 10⁻⁷ m
or, λ = (7.28 x 10⁻⁷ m) ×( 1.0 x 10⁹ nm / 1.0 m)
or, λ = (7.28 x 10² nm)
or, λ = 728 nm
Hence, the required wavelength will be 728 nm.
Yes this is not gonna work