Change in velocity of larger moose: (1/3)v - v = -(2/3)v
<span>change in velocity of small moose: (1/3)v - (-v) = (4/3)v </span>
<span>- (change in velocity of larger moose)/(change in velocity of smaller moose) = 2
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
</span>
Answer:
50000 N
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Force (F) =?
Next, we shall determine the acceleration of the bullet. This can be obtained as follow:
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Acceleration (a) =?
v² = u² + 2as
400² = 0 + (2 × a × 0.08)
160000 = 0 + 0.16a
160000 = 0.16a
Divide both side by 0.16
a = 160000 / 0.16
a = 1×10⁶ m/s²
Finally, we shall determine the force exerted by the bullet on the target. This can be obtained as follow:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
Acceleration (a) of bullet = 1×10⁶ m/s²
Force (F) =?
F = ma
F = 0.050 × 1×10⁶
F = 50000 N
Thus, the bullet exerted a force of 50000 N on the target.
Answer:
The dust present in the clouds.
Explanation:
The complicated composition molecules that can be found in space are generally associated with clouds of dust. The significant amount of dust in these clouds provides protection not only for these molecules, but for any body that makes up or is associated with dust clouds.
It is exactly this dust that protects the molecules against the action of ultraviolet rays.
Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.