It is true that a physical change occurs when a material changes shape or size, but the composition of the material does not change. The correct answer is True.
Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
Answer:
Fnet=7200 N
Explanation:
Fnet=mass x acceleration
mass= 1600kg acceleration=4.5m/s^2
Answer:
Speed of the wave is 7.87 m/s.
Explanation:
It is given that, tapping the surface of a pan of water generates 17.5 waves per second.
We know that the number of waves per second is called the frequency of a wave.
So, f = 17.5 Hz
Wavelength of each wave,
Speed of the wave is given by :
v = 7.87 m/s
So, the speed of the wave is 7.87 m/s. Hence, this is the required solution.