Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
Answer:
Decreased by a factor of 4.5
Explanation:
"We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
are the masses of the object and Earth itself. and R distance between, or the Earth radius.
So when R is tripled and mass is doubled, we have the following ratio of the new gravity over the old ones:




Since
and 

So gravity would have been decreased by a factor of 4.5
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]