Answer:

Explanation:
As we know that the equation of SHM is given as

here we know that

here we have

now we have


now we have

now at t = 2.3 s we have


Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Answer:

The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Explanation:
In order to use the rule of thumb to find the speed of sound in meters per second, we need to use some conversion ratios. We know there is 1 mile per every 5 seconds after the lightning is seen. We also know that there are 5280ft in 1 mile and we also know that there are 0.3048m in 1ft. This is enough information to solve this problem. We set our conversion ratios like this:

notice how the ratios were written in such a way that the units got cancelled when calculating them. Notice that in one ratio the miles were on the numerator of the fraction while on the other they were on the denominator, which allows us to cancel them. The same happened with the feet.
The problem asks us to express the answer to one significant figure so the speed of sound rounds to 300m/s.
For the second part of the problem we need to use conversions again. This time we will write our ratios backwards and take into account that there are 1000m to 1 km, so we get:

This means that for every 3.11s there will be a distance of 1km from the place where the lightning stroke. Since this is a rule of thumb, we round to the nearest integer for the calculations to be made easily, so the rule goes like this:
The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Answer:
The final velocity of the bullet is 9 m/s.
Explanation:
We have,
Mass of a bullet is, m = 0.05 kg
Mass of wooden block is, M = 5 kg
Initial speed of bullet, v = 909 m/s
The bullet embeds itself in the block which flies off its stand. Let V is the final velocity of the bullet. The this case, momentum of the system remains conserved. So,

So, the final velocity of the bullet is 9 m/s.
You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.