Answer:
2014.44 N
Explanation:
mass of spacecraft, m = 1850 kg
distance r = 3 x R
where r be the radius of earth.
g be the acceleration due to gravity on the surface of earth and g' be the acceleration due to gravity at height


g' = g / 9
g' = 9.8 / 9 = 1.089 m/s²
Force of gravity on the space craft
F = m g' = 1850 x 1.089
F = 2014.44 N
Thus, the force of gravity on the space craft at height is 2014.44 N.
Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer:

Explanation:
As we know that the magnetic field near the center of solenoid is given as

now we know that initially the length of the solenoid is L = 18 cm and N number of turns are wounded on it
So the magnetic field at the center of the solenoid is 2 mT
now we pulled the coils apart and the length of solenoid is increased as L = 21 cm
so we have

now plug in all values in it

