Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!