Answer:
Explanation:
position of centre of mass of door from surface of water
= 10 + 1.1 / 2
= 10.55 m
Pressure on centre of mass
atmospheric pressure + pressure due to water column
10 ⁵ + hdg
= 10⁵ + 10.55 x 1000 x 9.8
= 2.0339 x 10⁵ Pa
the net force acting on the door (normal to its surface)
= pressure at the centre x area of the door
= .9 x 1.1 x 2.0339 x 10⁵
= 2.01356 x 10⁵ N
pressure centre will be at 10.55 m below the surface.
When the car is filled with air or it is filled with water , in both the cases pressure centre will lie at the centre of the car .
Answer:
Combustibility is a measure of how easily a substance bursts into flame, through fire or combustion. This is an important property to consider when a substance is used for construction or is being stored. It is also important in processes that produce combustible substances as a by-product.
Explanation:
Answer:
Velocity of electron will be
Explanation:
We have given work function of metal 
Wavelength of the light 
So energy is given by
, here h is plank's constant and c is speed of light
So 
For a metal we know that 
So 
Now kinetic energy is given by 


So velocity of electron will be 
<span>The runner is moving by uniformly accelerated motion, starting from rest (so, his initial velocity is zero). The law of motion of the runner is
</span>

<span>
where x(t) is the distance covered after time t, and a is the acceleration of the runner. By re-arranging the formula, we get
</span>

<span>
We know the runner has covered a distance of S=12m in t=4.0 s, and if we plug these numbers into the equation, we find the acceleration of the runner:
</span>

<span>
</span>
Answer:
g= 3.86 m/s^2
Explanation:
given : Kepler-12b, has a diameter that is 1.7 times that of Jupiter (R_Jupiter = 6.99 × 10^7 m), but a mass that is only 0.43 that of Jupiter (M_Jupiter = 1.90 × 10^27 kg ).
to calculate gravity we use the formula
g = GM/r^2
g = 6.67×10^-11 × 0.43×1.9×10^27/( 1.7×6.99×10^7)^2
g = 3.859 ~ 3.86 m/s^2