<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
Answer:
linear acceleration

angular acceleration

Explanation:
As we know that the force due to tension force is upwards while weight of the disc is downwards
so we will have

also we have

now we have


now we have


so we have
linear acceleration

angular acceleration

Answer:

Explanation:
As we know by force equation that force along the inclined planed due to gravity is given as

so the acceleration due to gravity along the plane is given as

now we have



now we know that



I believe the answer is H for when you bounce it, it has stress when it hits the floor and then goes up giving it kinetic
Answer:
plz brainliest
Explanation:
position A : is all potential
position B : is losing potential and gaining kinetic energy
position c : is all kinetic
position D : is losing kinetic and gaining potential
position E : is all potential
thx have a great day