De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm
consider the motion of con from top to bottom
Y = vertical displacement = 1000 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
v₀ = initial velocity at the top = 0 m/s
v = final velocity at the bottom = ?
using the kinematics equation
v² = v²₀ + 2 aY
v² = 0² + 2 (9.8) (1000)
v = 140 m/s
t = time taken to hit the ground
Using the equation
v = v₀ + at
140 = 0 + 9.8 t
t = 14.3 sec
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The strain experienced by the specimen is 0.00116 which is option A
Explanation:
The explanation is shown on the second uploaded image
Answer:
(a)F= 3.83 * 10^3 N
(b)Altitude=8.20 * 10^5 m
Explanation:
On the launchpad weight = gravitational force between earth and satellite.
W = GMm/R²
where R is the earth radius.
Re-arranging:
WR² / GM = m
m = 4900 * (6.3 * 10^6)² / (6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24) = 488 kg
The centripetal force (Fc) needed to keep the satellite moving in a circular orbit of radius (r) is:
Fc = mω²r
where ω is the angular velocity in radians/second. The satellite completes 1 revolution, which is 2π radians, in 1.667 hours.
ω = 2π / (1.667 * 60 * 60) = 1.05 * 10^-3 rad/s
When the satellite is in orbit at a distance (r) from the CENTRE of the earth, Fc is provided by the gravitational force between the earth and the satellite:
Fc = GMm/r²
mω²r = GMm / r²
ω²r = GM / r²
r³ = GM/ω² = (6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24) / (1.05 * 10^-3)²
r³ = 3.612 * 10^20
r = 7.12 * 10^6 m
(a)
F = GMm/r²
F=(6.67 * 10^-11 * 5.97 * 10^24 * 488) / (7.12 * 10^6 )²
F= 3.83 * 10^3 N
(b) Altitude = r - R = (7.12 * 10^6) - (6.3 * 10^6) = 8.20 * 10^5 m
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s