Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .
Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.