Answer:
θ₂ = 90° - θ₁
Explanation:
When the light falls on a mirror it bounces back. This is know as reflection. The incident angle is equal to the angle of reflection.
Here, the light strikes the mirror at an angle = θ₁
To find the angle of reflection we first need to understand angle of incidence. The angle of incidence is the angle made between the incident ray and normal. Normal is an imaginary line drawn perpendicular line on the boundary of the mirror.
Since the light strikes the mirror at angle of θ₁, which is the angle between light ray and the mirror.
Angle of incidence = 90° - θ₁.
Thus, angle of reflection, θ₂ = 90° - θ₁
Answer:
By electromagnetic waves.
Explanation:
The sun transfers heat to earth via electromagnetic waves in twomajor ways:
this is the transfer of energy by invisible electromagnetic ways.
The radiant sun energy warms the atmosphere and becomes heat energy. This transfer of heat through movement of fluids or usually air is called convection.
Answer : The correct option is, (d) 
Explanation :
In this problem we assumed that heat given by the hot body is equal to the heat taken by the cold body.


where,
= specific heat of copper = 
= specific heat of water = 
= mass of copper = 120 g
= mass of water = 300 g
= final temperature of mixture = 
= initial temperature of copper = ?
= initial temperature of water =
Now put all the given values in the above formula, we get:


Therefore, the temperature of the kiln was, 
By definition, the kinetic energy is given by:
K = (1/2) * m * v ^ 2
where
m = mass
v = speed
We must then find the speed of both objects:
blue puck
v = root ((0) ^ 2 + (- 3) ^ 2) = 3
gold puck
v = root ((12) ^ 2 + (- 5) ^ 2) = 13
Then, the kinetic energy of the system will be:
K = (1/2) * m1 * v1 ^ 2 + (1/2) * m2 * v2 ^ 2
K = (1/2) * (4) * (3 ^ 2) + (1/2) * (6) * (13 ^ 2)
K = <span>
525</span> J
answer
The kinetic energy of the system is<span>
<span>525 </span></span>J
Answer:
15,505 N
Explanation:
Using the principle of conservation of energy, the potential energy loss of the student equals the kinetic energy gain of the student
-ΔU = ΔK
-(U₂ - U₁) = K₂ - K₁ where U₁ = initial potential energy = mgh , U₂ = final potential energy = 0, K₁ = initial kinetic energy = 0 and K₂ = final kinetic energy = 1/2mv²
-(0 - mgh) = 1/2mv² - 0
mgh = 1/2mv² where m = mass of student = 70kg, h = height of platform = 1 m, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s² and v = final velocity of student as he hits the ground.
mgh = 1/2mv²
gh = 1/2v²
v² = 2gh
v = √(2gh)
v = √(2 × 9.8 m/s² × 1 m)
v = √(19.6 m²/s²)
v = 4.43 m/s
Upon impact on the ground and stopping, impulse I = Ft = m(v' - v) where F = force, t = time = 0.02 s, m =mass of student = 70 kg, v = initial velocity on impact = 4.43 m/s and v'= final velocity at stopping = 0 m/s
So Ft = m(v' - v)
F = m(v' - v)/t
substituting the values of the variables, we have
F = 70 kg(0 m/s - 4.43 m/s)/0.02 s
= 70 kg(- 4.43 m/s)/0.02 s
= -310.1 kgm/s ÷ 0.02 s
= -15,505 N
So, the force transmitted to her bones is 15,505 N