Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Answer:
varn=n1+1ehvkT–1
Explanation:
This is Einstein's equation.
Answer: 80m
Explanation:
Distance of balloon to the ground is 3150m
Let the distance of Menin's pocket to the ground be x
Let the distance between Menin's pocket to the balloon be y
Hence, x=3150-y------1
Using the equation of motion,
V^2= U^s + 2gs--------2
U= initial speed is 0m/s
g is replaced with a since the acceleration is under gravity (g) and not straight line (a), hence g is taken as 10m/s
40m/s is contant since U (the coin is at rest is 0) hence V =40m/s
Slotting our values into equation 2
40^2= 0^2 + 2 * 10* (3150-y)
1600 = 0 + 63000 - 20y
1600 - 63000 = - 20y
-61400 = - 20y minus cancel out minus on both sides of the equation
61400 = 20y
Hence y = 61400/20
3070m
Hence, recall equation 1
x = 3150 - 3070
80m
I hope this solve the problem.
The period of the second pendulum is 0.9 s
Explanation:
The period of a simple pendulum is given by the equation

where
L is the length of the pendulum
g is the acceleration of gravity at the location of the pendulum
For the first pendulum, we have
L = 0.64 m
T = 1.2 s
Therefore we can find the value of g at that location:

Now we can find the period of the second pendulum at the same location, which is given by

where we have
L = 0.36 m (length of the second pendulum)

Substituting,

#LearnwithBrainly
Answer: a) The Answer to the question is option a) None of it.
Explanation:
The reason is because according to the law of conservation of energy Energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to the other. Therefore none of the kinetic energy was dissipated, rather it was transformed to another form of energy.