Answer:
The induced current is 0.084 A
Explanation:
the area given by the exercise is
A = 200 cm^2 = 200x10^-4 m^2
R = 5 Ω
N = 7 turns
The formula of the emf induced according to Faraday's law is equal to:
ε = (-N * dφ)/dt = (N*(b2-b1)*A)/dt
Replacing values:
ε = (7*(38 - 14) * (200x10^-4))/8x10^-3 = 0.42 V
the induced current is equal to:
I = ε /R = 0.42/5 = 0.084 A
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


Answer:
after the sun sets or just as it is setting
Explanation:
a crescent moon is thin and reflects less sunlight during the daylight sky so it becomes difficult to spot, but can be spotted when the sun is setting or just sets.
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ