The potential energy is most often referred to as the "energy at rest" and is dependent on the elevation of an object. This can be calculated through the equation,
E = mgh
where E is the potential energy, m is the mass, g is the acceleration due to gravity, and h is the height. In this item, we are not given with the mass of the cart so we assume it to be m. The force is therefore,
E = m(9.8 m/s²)(0.5 m) = 4.9m
Hence, the potential energy is equal to 4.9m.
Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s
In quantum mechanics, particularly the wave-particle theory, it states that light behaves like a wave or a particle. For the wave behavior, its movement is measured in wavelengths while the time for each wavelength is the frequency. For the particle behavior, according to Planck, the energy of the photon (light particle) is determined as
E = hc/wavelength, where h is the Planck's constant (<span>6.626 x 10-34 J-s per particle) and c is the speed of light ( 3 x 10^8m/s)
As you can see, the energy of the photon is INVERSELY PROPORTIONAL to the wavelength with the Planck's constant as the constant of proportionality.</span>
Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct
No because an atom consists of <u>two</u> main parts <em>and</em> <u>three</u> subatomic particles - protons, neutrons, electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not affect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.