Weight expressed in Newtons is expressed in the equation whereby Weight= the mass of an object * the force of gravity. The force of gravity on earth is a constant 9.8 meters per second squared. Therefore if weight (w) = 63 N and the force of gravity is 63 N then the mass must equal 6.43 kg. Because the equation for weight is w=mg so 63 N (w) = m * 9.8 m/s^2.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
the electric force decreases because the distance has an indirect relationship to the force
Explanation:
The electric force between two objects is given by

where
k is the Coulomb's constant
q1 and q2 are the charges of the two objects
r is the distance between the two objects
As we can see from the formula, the magnitude of the force is inversely proportional to the square of the distance: so, when the distance between the object increases, the magnitude of the force decreases.
1) draw a diagram.
2) label diagram. (split the 100 degrees into 50, (which is right down the middle) to make a right angle triangle.)
3) since its a free body diagram, the forces known must be labelled. (force of gravity). this shows that the straight vertical line of the right angle triangle is Fg (force gravity). label it.
4) use trigonometry. rearrange the equation to solve for what needs to be known.
angles known: 50 (split 100 in half to make a right angle triangle), 90 (since its right angle), and 40 (180-90-50 = 40)
sides known: vertical lined up with the 90 degree angle. Fg. --> fg=mg=500N x 9.81m/s^2 = 4905N
use formula: sin or cos
i used sin. sin(40) = 4905 / ?
- times '?' on both sides. : sin(40) x '?' = 4905
-divide both sides by sin(40): '?' = 4905/ sin(40)
--> Solve.
Answer: His average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.
Explanation:
Given: Hicham El Guerrouj of Morocco holds the world record in the 1500 m running race. He ran the final 400 m in a time of 51.9 s.
We know that , speed = 
Here , distance = 400m and time = 51.9 s
Then, speed = 
Hence, his average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.