Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Answer:
The wavelength of the incident light is
400 nm
Explanation:
Given data
Distance between the sits

d = 1.5 ×
m
°
m = 2
We know that the wavelength of the incident light is given by

Put all the value in above formula we get
×
4 ×
m
400 nm
Therefore the wavelength of the incident light is
400 nm
Answer:Radioactive
Explanation:
The radioactive nucleus is the one which does not has enough binding energy to hold the nucleus in a stable state and thus radiates either electron or proton to become a stable element.
A radioactive element is formed when after billions of years such as uranium and thorium. The stability of the nucleus depends upon the opposition of attractive and repulsive force among the nucleus.
Answer:
Telescope
Explanation:
Telescope is usually defined as an optical instrument that is commonly used to observe the objects in a magnified way that are located at a large distance from earth. These telescopes are comprised of lenses and curved mirrors that are needed to be arranged in a proper way in order to have a prominent look. It is commonly used by the astronomers.
This was first constructed by Hans Lippershey in the year 1608.