Answer:
a. 2 Hz b. 0.5 cycles c . 0 V
Explanation:
a. What is period of armature?
Since it takes the armature 30 seconds to complete 60 cycles, and frequency f = number of cycles/ time = 60 cycles/ 30 s = 2 cycles/ s = 2 Hz
b. How many cycles are completed in T/2 sec?
The period, T = 1/f = 1/2 Hz = 0.5 s.
So, it takes 0.5 s to complete 1 cycles. At t = T/2 = 0.5/2 = 0.25 s,
Since it takes 0.5 s to complete 1 cycle, then the number of cycles it completes in 0.25 s is 0.25/0.5 = 0.5 cycles.
c. What is the maximum emf produced when the armature completes 180° rotation?
Since the emf E = E₀sinθ and when θ = 180°, sinθ = sin180° = 0
E = E₀ × 0 = 0
E = 0
So, at 180° rotation, the maximum emf produced is 0 V.
Behaviorists generally claimed that conditioning occurred without thinking or reasoning ans was simply a result of consequences or reinforcement. Cognitive psychologists demonstrated that thinking and reasoning (cognition) influences the conditioning processes and that many behaviors that are conditioned depend on the type of cognitive reasoning that occurs during conditioning. Therefore, as one is being conditioned to respond to environmental stimuli or is responding to a consequence, they are also pondering and thinking about the process occuring. Cognition is often the reason individuals are not all conditioned in the same manner.
Answer:
On the other hand, Florida's Gulf Coast experiences the greatest number of thunderstorms out of any U.S. location. These types of storms occur on average 130 days per year in Florida.
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
Answer:
Part a)
f = 1911.5 Hz
Part b)

Explanation:
Here the source and observer both are moving towards each other
so we know that the apparent frequency is given as

here we know that



now we will have


Part b)
Apparent wavelength is given by the formula

here we will have

