There will be four unpaired electrons
The metal complex is [FeX₆]³⁻
X being the halogen ligand
X = F, CL, Br, and I
The oxidation of metal state is +3
The ground state configuration is
₂₆Fe =Is² 2s²2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁶ 4s²
Metal, Fe(III) ion electron configures
₂₆Fe³⁺ = Is2 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁵
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:
To both observers, the land opposite them is moving to the right.
Explanation:
I have this class too. and there is also a quizlet with all the answers to the rest of the other questions. Trust me its right .
https://quizlet.com/261219090/oce-1001-chapter-2-flash-cards/
Answer:
Explanation:
Small grains are negatively charged by the wind while big grains is positively charged and remains at the ground . This process creates an electric field due to the presence of oppositely charged particles.
When ever electric field exists it is directed from a positive charge to a negative charge so the here electric field is towards an upwards direction.