When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz
Answer:
a and b.
Explanation:
In general types of wave
1. Transverse wave :
In these waves particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
Ex : Electromagnetic wave , Radio wave .
2. Longitudinal wave :
In these waves particle are vibrate along the motion of waves.
Ex : Sound wave
Mechanical wave :
1 .These are transverse wave or Longitudinal wave or combination of them .
2.These waves required medium for propagation.
3. The particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
So the option a and b are correct.
Answer:
3.258 m/s
Explanation:
k = Spring constant = 263 N/m (Assumed, as it is not given)
x = Displacement of spring = 0.7 m (Assumed, as it is not given)
= Coefficient of friction = 0.4
Energy stored in spring is given by

As the energy in the system is conserved we have

The speed of the 8 kg block just before collision is 3.258 m/s
The image in the attachment describes the situation of the fishing rod.
Answer: F = 10.8 N
Explanation: The image shows a fishing rod attached to an axis. To stay in equilibrium, <u>Torque</u> must be equal for the force of magnitude 18N and for the unknow force.
<u>Torque </u>(τ) is a measure of a force's tendency to cause rotation and, in physics, defined as:
τ = F.r.sin(θ)
F is the force acting on the object;
r is distance between where the torque is measured to where the force is applied;
θ is the angle between F and r;
For the fishing rod:


Assuming part (1) is related to unknown force:

Replacing the corresponding values:


F = 10.8
<u>The fishing line exert on the the rod a force of </u><u>10.8N</u>.