(a) According to Newton’s third law, for every action
there is an equal yet opposite reaction. In this case, the cannonball is
affected by 8.0x10^3 newtons in one direction. Now the cannon must also be
affected by the same amount of net force on the opposite direction.
- 8.0x10^3 Newtons (the negative symbol only shows that it
is opposite direction)
(b) We solve this using the formula:
F = m a
8.0x10^3 N = (1.0 kg) a
a = 8,000 m/s^2
For any temperature scale the ratio of difference of temperature will be same
so we can write

now given that in both scales the temperature must be same




<em>so at above temperature both scales will have same temperature</em>
Answer:
(C) 16 radians
Explanation:
The angular displacement is given by the following equation:

Here
Is the angular displacement of the body at the indicated time (t).
Is the angular velocity of the body at the initial moment.
Is the angular acceleration of the body.
The disk starts from rest, so 
Replacing the given values:

For a circular aperture, the first minima (n=1) as an angular separation from the peak of the central maxima given by
Sinθ = 1.22λ / d
Where,
d is the aperture or pupil diameter
d = 4.69 mm = 4.69 × 10^-3m
λ is the wavelength
λ = 545 nm = 545 × 10^-9 m
Then,
Sinθ = 1.22λ / d
Sinθ = 1.22 × 545 × 10^-9 / 4.69 × 10^-3
Sinθ = 1.418 × 10^-4 rad
Then, the head light sources have the same angular separation θ from the eye as the image have inside the eye.
For the headlight
Sinθ ≈ light separation / distantce for the eye
Light separation is give as x = 0.659 m
And let the distance of the eye be D
Then,
Sinθ = x / D
Make D subject of formula
D = x / Sinθ
D = 0.695 / 1.418 × 10^-4
D = 4902.316m
To km, 1km = 1000m
D ≈ 4.9 km