The period of the second pendulum is 0.9 s
Explanation:
The period of a simple pendulum is given by the equation

where
L is the length of the pendulum
g is the acceleration of gravity at the location of the pendulum
For the first pendulum, we have
L = 0.64 m
T = 1.2 s
Therefore we can find the value of g at that location:

Now we can find the period of the second pendulum at the same location, which is given by

where we have
L = 0.36 m (length of the second pendulum)

Substituting,

#LearnwithBrainly
The correct answer to the question is that the lost mass has been converted into energy.
EXPLANATION:
From Einstein's theory, we know that energy and mass are inter convertible .
When some amount of mass is lost, same amount of energy equivalent to mass is produced.
Let us consider m is the mass lost during any reaction. Hence, the amount of energy produced will be-
Energy E =
Here, c is the velocity of light i.e c = 
As per the question, uranium-235 undergoes fission. The amount of mass defect is 0.1 %.
The mass defect is defined as the difference between mass of reactants and products. During the fission, energy is produced.
The energy produced in this reaction is nothing else than the energy equivalent to mass defect. Approximately 199.5 Mev of energy equivalent to this mass defect is produced in this reaction.
Answer:
3.28 m
3.28 s
Explanation:
We can adopt a system of reference with an axis along the incline, the origin being at the position of the girl and the positive X axis going up slope.
Then we know that the ball is subject to a constant acceleration of 0.25*g (2.45 m/s^2) pointing down slope. Since the acceleration is constant we can use the equation for constant acceleration:
X(t) = X0 + V0 * t + 1/2 * a * t^2
X0 = 0
V0 = 4 m/s
a = -2.45 m/s^2 (because the acceleration is down slope)
Then:
X(t) = 4*t - 1.22*t^2
And the equation for speed is:
V(t) = V0 + a * t
V(t) = 4 - 2.45 * t
If we equate this to zero we can find the moment where it stops and begins rolling down, that will be the highest point:
0 = 4 - 2.45 * t
4 = 2.45 * t
t = 1.63 s
Replacing that time on the position equation:
X(1.63) = 4 * 1.63 - 1.22 * 1.63^2 = 3.28 m
To find the time it will take to return we equate the position equation to zero:
0 = 4 * t - 1.22 * t^2
Since this is a quadratic equation it will have to answers, one will be the moment the ball was released (t = 0), the other will eb the moment when it returns:
0 = t * (4 - 1.22*t)
t1 = 0
0 = 4 - 1.22*t2
1.22 * t2 = 4
t2 = 3.28 s
Answer:
8N and 32N
Explanation:
Given that a light board, 10 m long, is supported by two sawhorses, one at one edge of the board and a second at the midpoint. A small 40-N weight is placed between the two sawhorses, 3.0 m from the edge and 2.0 m from the center.
To calculate the forces that are exerted by the sawhorses on the board, we must consider the equilibrium of forces acting on the board.
Let the two upward forces produce by the saw horses be P1 and P2
Assuming that the weight is negligible
Sum of the upward forces = sum of the downward forces.
P1 + P2 = 40 ....... (1)
Also, the sum of the clockwise moment = sum of the anticlockwise moments.
Let's assume that the board is uniform. The weight will act at the centre.
Taking moment at the centre:
P1 × 5 + 40 × 2 = 0
P1 = 40 / 5
P1 = 8N
Substitute P1 into equation 1
8 + P2 = 40
P2 = 40 - 8
P2 = 32N
The Newton’s law Nikolas would use to come up with this idea is the <span>Third law that states:
</span><span>When one body exerts a force on a second body, the second body simultaneously exerts a force equal in magnitude and opposite in direction on the first body.
</span>
So, in this case, let's name the first Body
A which is the skateboard and the second body
B which is <span>the compressed carbon dioxide in a fire extinguisher. Then, as shown in the figure below, according to the Third law:
</span>

<span>
</span>