Answer:
label A= radio waves, label C= infrared, Label D= visible Light, Label G= gamma rays.
Explanation:
hope it helped??
can i have a thanks, a 5 star, and a brainliest please
can we be friends
Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation:
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv
Answer:
(a) Steel rod: 
Copper rod: 
(b) Steel rod: 
Copper rod: 
Explanation:
Length of each rod = 0.75 m
Diameter of each rod = 1.50 cm = 0.015 m
Tensile force exerted = 4000 N
(a) Strain is given as the ratio of change in length to the original length of a body. Mathematically, it is given as
Strain = 
where Y = Young modulus
F = Fore applied
A = Cross sectional area
For the steel rod:
Y = 200 000 000 000 
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 
∴ 
For the copper rod:
Y = 120 000 000 000 N/m²
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 

(b) We can find the elongation by multiplying the Strain by the original length of the rods:
Elongation = Strain * Length
For the steel rod:
Elongation = 
For the copper rod:
Elongation =
Answer:
If the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Explanation:
If a star's gravity is high enough, when it condenses on itself, it will form a black hole. Otherwise, it will create a large amount of highly dense matter, such as a neutron star. It can be said that if the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.