The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
To solve this problem it is necessary to use the given proportions of power and energy, as well as the energy conversion factor in Jules to Calories.
The power is defined as the amount of energy lost per second and whose unit is Watt. Therefore the energy loss rate given in seconds was


The rate of energy loss per day would then be,


That is to say that Energy in Jules per lost day is 5356800J
By definition we know that 
In this way the energy in Cal is,


The number of kilocalories (food calories) must be 1279.694 KCal
Answer:
( a ) The specific volume by ideal gas equation = 0.02632 
% Error = 20.75 %
(b) The value of specific volume From the generalized compressibility chart = 0.0142 
% Error = - 34.85 %
Explanation:
Pressure = 1 M pa
Temperature = 50 °c = 323 K
Gas constant ( R ) for refrigerant = 81.49 
(a). From ideal gas equation P V = m R T ---------- (1)
⇒
= 
⇒ Here
= Specific volume = v
⇒ v = 
Put all the values in the above formula we get
⇒ v =
×81.49
⇒ v = 0.02632 
This is the specific volume by ideal gas equation.
Actual value = 0.021796 
Error = 0.02632 - 0.021796 = 0.004524 
% Error =
× 100
% Error = 20.75 %
(b). From the generalized compressibility chart the value of specific volume
= v = 0.0142 
The actual value = 0.021796 
Error = 0.0142 - 0.021796 = 
% Error =
× 100
% Error = - 34.85 %
Based on the direction of propagation compared to direction of vibration, waves are classified into:
1- Transverse waves: The direction of propagation of the wave is perpendicular to the direction of vibration of the medium particles.
2- Longitudinal waves: The direction of propagation of the wave is the same as the direction of vibration of the medium particles.
For the question we have here, since the direction of the wave is the same as the direction of vibration of particles, therefore, this wave is a longitudinal wave