Answer:
t₁ = 0.95 s
Explanation:
In this chaos we must use the definition of Newton's second law
F = m a = m dv / dt
dv = F dt / m
Let's replace and integrate, let's take the upward direction of the plane as positive, the force is positive
dv = ∫ (3 + 2t) dt / m
v = (3 t + 2 t²/ 2) /m
Let's evaluate between the lower limit t = 0 v = -6 ft / s (going down) to the upper limit t = t and v = 0
0 - (-6) = (3 (t- 0) + (t² -0)) / m
t² + 3t -6m = 0
Let's look for the mass
W = mg
m = W / g
m = 20/32
m = 0.625 slug
Let's solve the second degree equation
t² + 3t -3.75 = 0
t = (-3 ± √ (32 + 4 1 3.75)) / 2
t = (-3 ± 4,899) / 2
t₁ = 0.95 s
t₂ = -3.95 s
We take the positive time
Answer:
0.83 ω
Explanation:
mass of flywheel, m = M
initial angular velocity of the flywheel, ω = ωo
mass of another flywheel, m' = M/5
radius of both the flywheels = R
let the final angular velocity of the system is ω'
Moment of inertia of the first flywheel , I = 0.5 MR²
Moment of inertia of the second flywheel, I' = 0.5 x M/5 x R² = 0.1 MR²
use the conservation of angular momentum as no external torque is applied on the system.
I x ω = ( I + I') x ω'
0.5 x MR² x ωo = (0.5 MR² + 0.1 MR²) x ω'
0.5 x MR² x ωo = 0.6 MR² x ω'
ω' = 0.83 ω
Thus, the final angular velocity of the system of flywheels is 0.83 ω.
Answer:
0.22m/s
Explanation:
The total momentum of the System is conserved. Total momentum of the system before the collision is equal to the total momentum of the system after collision. The total momentum is the sum of individual momentum of all the objects in that system.
momentum of an object = mass* velocity
Total Momentum before collision = 0.2*0.3 + 0.1*0.1= 0.07 kg⋅m/s;
Total momentum after collision = 0.1*0.26 + 0.2*x = 0.07;
Solve for x.
Answer:
Straight line in the direction of the tangential velocity the ball had at the moment the string broke
Explanation:
After the string breaks, the ball now disconnected from the centripetal force that was exerted via the string, continues its travel in a straight line in the direction of the tangential velocity it had at the moment the string broke.
Answer:
Explanation:
Analysis of structure gives
a=gsinθ−μkgcosθ
Notice that all the expression are right but we want to know of we can simplify the expression further.
We want to analyse if we can still further simplify the expression,
Inspecting the Right hand side of the equation, we notice that the acceleration due to gravity is common to both side, so we can bring it out i.e.
So option a is wrong because the expression can be simplified further to
a=g(sinθ−μkcosθ)
Option b is right and the best option.
Since we are given that, g=9.8m/s²
We can as well substitute that to option a
So we will have
a=9.8metre/second²(sinθ−μkcosθ)
Also option C is correct but it is not best inserting the values of g directly without simplifying the expression first
So it will have been the best option if it was written as
a=9.8metre/second²(sinθ−μkcosθ)
So the best option is B.