Answer:
0.00066518 Nm
Explanation:
v = Velocity = 1.2 m/s
r = Distance to head = 2.3 cm
= Final angular velocity
= Initial angular velocity = 0
= Angular acceleration
t = Time taken = 2.4 s
Angular speed is given by

From equation of rotational motion

Torque

The torque of the motor is 0.00066518 Nm
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
The acceleration is the change of speed/velocity over time. Thus to calculate this you do (V1-V2)/T or (11.2-9.6)/4 or 0.4 m/s^2
Answer:
El peso del cartel es 397,97 N
Explanation:
La tensión dada en cada segmento del cable = 2000 N
El desplazamiento vertical del cable = 50 cm = 0,5 m
La distancia entre los polos = 10 m
La posición del letrero en el cable = En el medio = 5
El ángulo de inclinación del cable a la vertical = tan⁻¹ (0.5 / 5) = 5.71 °
El peso del letrero = La suma del componente vertical de la tensión en cada lado del letrero
El peso del signo = 2000 × sin (5.71 grados) + 2000 × sin (5.71 grados) = 397.97 N
El peso del signo = 397,97 N.