Answer:
E = 1.25×10¹³ N/m²
Explanation:
Young's modulus is defined as:
E = stress / strain
E = (F / A) / (dL / L)
E = (F L) / (A dL)
Given:
F = 10 kg × 9.8 m/s² = 98 N
L = 1 m
dL = 10⁻⁵ m
A = π/4 (0.001 m)² = 7.85×10⁻⁷ m²
Solve:
E = (98 N × 1 m) / (7.85×10⁻⁷ m² × 10⁻⁵ m)
E = 1.25×10¹³ N/m²
Round as needed.
Answer: His average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.
Explanation:
Given: Hicham El Guerrouj of Morocco holds the world record in the 1500 m running race. He ran the final 400 m in a time of 51.9 s.
We know that , speed = 
Here , distance = 400m and time = 51.9 s
Then, speed = 
Hence, his average speed in mph over the last 400 m is 7.7 m/s.
Thank you for posting your question here at brainly. Below is the solution:
To find the circumference (orbit) of an object, you use Pi x Diameter.
<span>As you have the circumference of B, you divide it by Pi to get the Diameter. </span>
<span>So 120 divided by 3.141592654 = 38.2 minutes for the Diameter. </span>
<span>As' radius and Diameter will be 3x greater than B. </span>
<span>38.2 x 3 = 114.6 </span>
<span>To get back to the orbital period, times 114.6 by Pi, and you will get 360 minutes. </span>